Fića i čovek, Foto: YouTube/ZA MEDIA/Printscreen

LEGENDARNI AUTOMOBIL

Dragomir je prvi i jedini vlasnik najstarijeg fiće: Kupio ga 1973. godine i dan danas jezdi knjaževačkim ulicama

Ostalo je zabeleženo da su prvog fiću u Knjaževcu imali poznati lekari Vera i Milan Antonijević

Objavljeno: 25.12.2025. 11:54h

Kada je pre 70 godina u "Zastavi" proizveden prvi fića, ubrzo je postao ne samo nacionalni auto, već i ravnopravni član domaćinstava od "Vardara do Triglava".

Ostalo je zabeleženo da su prvog fiću u Knjaževcu imali poznati lekari Vera i Milan Antonijević, a najstariji primerak koji i sada jezdi knjaževačkim ulicama je iz 1973. godine i sve vreme je u vlasništvu Dragomira Vasiljevića.

Išao je njime na letovanje u Sutomore, Grčku, Ohrid... a sam ga je održavao.

"Kupljen je 73' godine u Boru. Išao sam tamo na redovne servise, a posle toga kada je istekla garancija sam sam sve održavao", rekao je Dragomir.

U prvoj knjaževačkoj paradi automobila 1971. godine fića je bio najzastupljeniji auto, a 2004. godine bila mu je posvećena revija.

Fića je sasvim sigurno imao presudnu ulogu u razvoju automobilske industrije u motorizaciji naše nacije, ali nauka i tehnologija napreduju. Tom idejom vodili su se u Tehničkoj školi u Knjaževcu, pa su organizovali tematski dan posvećen ovom automobilu.

Bonus video:

(Espreso/Mondo/Uroš Matejić/Prenela: N.J)