Upisan u istoriju: Vladan Milojević, Foto: Starsport

Istorija

Milojević ostavio blago iz sebe: Zvezda probija granicu od 100 miliona evra, promovisano 17 klinaca

Očekuje se da Dejan Stanković nastavi njegovim koracima

Objavljeno: 23.12.2025. 10:00h > 10:24h

Vladan Milojević završio je svoj drugi mandat u Crvenoj zvezdi. Iako su mu spočitavali eliminaciju od Pafosa na poslednjem stepeniku za Ligu šampiona, kada se sravni računica, treba biti pošten i reći da je i po drugi put na klupi crvenoi-belih bio uspešan.

Osvojio je dve uzastopne duple krune i jednom nogom zagazio na proleće u Ligi Evrope, a ipak otišao tiho, bez pompe, praktično bez pravog oproštaja. A zaslužio je...

Nisu u pitanju samo rezultati, a bilo ih je, nego i to što je i kod sebe menjao stvari - samo da bi Crvenoj zvezdi pomogao. Jedna od tih stvari je i forsiranje mladih igrača, iako je Milojević uvek važio za trenera takmičara koji voli iskusnije igrače.

Ipak, u dve godine koliko je proveo na klupi Crvene zvezde u ovom drugom mandatu, Milojević je značajnu minutažu davao i mladim fudbalerima. Da li je moglo i više? Moglo je sigurno, ali iz ove perspektive - Zvezda je promovisala sasvim dovoljan broj igrača iz svoje omladinske škole.

Istovremeno, rezultati nisu trpeli zbog toga, zarađen je veliki novac i tek treba da se prihoduje od budućih transfera (očekuje se ukupno 111 miliona evra), tako da se i iz ovog ugla može oceniti da je Milojevićeva era i iz ovog ugla bila više nego uspešna.

Čak 17 fudbalera iz mladog tima Crvene zvezde debitovalo je za "A" selekciju u prethodne dve godine. Mnogi od njih više nisu u Zvezdi zbog velikog transfera - ili procene da ipak nisu potrebni - dok ima i onih koji će se "naplatiti" tek u narednom periodu, po odlasku Milojevića iz Zvezde.

Znamo da je Crvena zvezda najviše zaradila od Andrije Maksimovića (14 miliona, Lajpcig) i Veljka Milosavljevića (15 miliona, Bornmut), a tek sledi "unovčavanje" Vasilija Kostova za koga se interesuju Barselona i Inter.

Poslednji u nizu "bisera" koje je Milojević implementirao u tim je mladi Luka Zarić, koji je uskočio na mesto desno krila gde je i te kako bilo problema za Zvezdu ove jeseni, dok je poslednji - baš na oproštaju Milojevića od Zvezde protiv Mladosti - debitovao Dimitrije Šarić.

Pamtimo i da je Savo Radanović sa 16 godina i dva dana postao najmlađi debitant u istoriji Zvezde, a da su još debitovali i Strahinja Stojković, Ognjen Mimović, Matej Gaštarov, Viktor Radojević i Ivan Guteša.

U nedavnom meču Kupa Srbije protiv Slovena iz Rume gledali smo i Leona Ivanovića, Uroša Đurđevića i Jovana Trača, a nešto pre njih debitantske nastupe zabeležili su i Ognjen Teofilović i Uroš Tegeltija. Videćemo ko će se od njih naći već na zimskim pripremama Zvezde od 3. januara.

(Espreso/Mondo)