ZIMSKA BAJKA
Najveći božićni market u Evropi je otvorio svoja vrata: Nalazi se na 5 sati vožnje od Beograda, a evo kakve su cene
Sajam, koji traje od sredine novembra do početka januara, svake godine pretvara grad u blistavu zimsku bajku s milionima svetlucavih lampica i gomilom atrakcija
Najveći božićni market u Evropi otvorio je svoja vrata, ali nećete ga pronaći na popularnim adventskim odredištima poput Austrije, Francuske ili Nemačke. Smestio se u Krajovi, živahnom gradu na jugozapadu Rumunije, i prostire se na impresivnih 280.000 kvadratnih metara, što ga čini najvećim na kontinentu po površini.
Prošle godine proglašen je i drugim najboljim božićnim sajmom u Evropi, odmah iza onoga u Gdanjsku, prema izboru portala European Best Destinations, piše Daily Mail. Paralelno, Krajova blista i na društvenim mrežama, kao sve popularnija preporuka za ovu zimu.
Zimska bajka u srcu Rumunije
Sajam, koji traje od sredine novembra do početka januara, svake godine pretvara grad u blistavu zimsku bajku s milionima svetlucavih lampica i gomilom atrakcija. Ceo doživljaj podeljen je u četiri tematske zone, uključujući Deda Mrazovo selo, međugalaktičko područje i zonu inspirisanu bajkom Lepotica i zver.
Na više od 90 ručno oslikanih kućica prodaju se razne lokalne rukotvorine, suveniri i praznične poslastice poput medenjaka, mititeija – tradicionalnih kobasica s roštilja, kuvanog vina i țuice, rakije od šljiva. Glavne atrakcije, kao što su klizalište, panoramski točak i najviše sanke Deda Mraza u istočnoj Evropi, raspoređene su po istorijskim gradskim trgovima i okolnim ulicama.
Cene i praktični saveti
Ulaz na sajam je besplatan, ali za vožnje poput malog roller coastera i panoramskog točka potrebno je izdvojiti od 4 do 6 evra. Posebna atrakcija je Deda Mrazov lift, u kojem najmlađi mogu čuti poruku od Deda Mraza, a cena vožnje je oko 10 evra.
Prema portalu Romania Experience, mnoge opcije hrane i pića na sajmu relativno su pristupačne: čaša kuvanog vina košta 2 evra, kobasica 1.40 evra, a chimney cake 5 evra. Iako neki prodavci primaju kartice, preporučuje se plaćanje gotovinom, posebno za manje iznose.
Jedina mana posete Krajovi u prazničnom periodu je oštra zima, navodi Index.hr. Mraz i sneg su uobičajeni, pa se posetiocima savetuje da se toplo obuku.
„Lepo je, ali sveže. Savetujemo posetiocima da se toplo obuku kako bi mogli ostati napolju satima, klizati na ledu, šetati po štandovima i upijati atmosferu, bez potrebe da se svakih 20 minuta skrivaju unutra kako bi se ugrejali“, navode iz Ski Vertiga, platforme specijalizovane za skijaške i zimske destinacije.
Jedna od top Instagram i TikTok destinacija ove zime
Božićni market u rumunskoj Krajovi je poslednjih godina sve češće uvrštavan među najfotogeničnije u Evropi – prvenstveno zbog razmera, rasvete i uređenja velikog dela gradskog centra. TikTok je već pun snimaka, koji nagoveštavaju šta vas čeka ako se upustite u ovu prazničnu bajku…
Prema Google proračunu, od Beograda do Krajove ima nešto više od 5 sati vožnje.
Bonus video: