Pijaca u Grčkoj, Foto: Gary Dyson / Alamy / Profimedia

cene na grčkoj pijaci

"Ove godine nosimo samo paštete": Cene na grčkoj pijaci oduševile turiste, paradajz 45, dinja 220 dinara!

Na društvenim mrežama usledile su oduševljene reakcije, a pojavila se i poznata šala o "paradajz turistima"

Objavljeno: 04.06.2025. 08:19h

Grčka i ovog leta privlači veliki broj turista iz Srbije, a osim mora i sunca, pažnju sve češće privlače i cene

Posebno kada su neke od njih niže nego kod kuće, što je slučaj i sa jednom objavom iz Nei Porija koja je izazvala pravu lavinu reakcija.

Jedna Srpkinja je u Fejsbuk grupi "Grčka Info" podelila fotografije iz lokalne piljare, a snimak sa cenama voća i povrća brzo je postao viralan. Razlog? Mnogi su ostali u čudu zbog pristupačnih cena osnovnih namirnica.

Prema njenim fotografijama, paprika u Nei Poriju košta svega 0,70 evra (oko 85 dinara), dok je kilogram paradajza neverovatnih 0,38 evra, odnosno samo 45 dinara!

Kilogram kivija prodaje se za 3,50 evra (~425 dinara), breskve su 3 evra (~365 dinara), jabuke se kreću od 1,50 do 1,90 evra (180–230 dinara), a kruške od 2,50 do 2,70 evra (305–330 dinara). Dinja je dostupna po ceni od 1,80 evra (~220 dinara).

foto: RINA

Na društvenim mrežama usledile su oduševljene reakcije, a pojavila se i poznata šala o "paradajz turistima", Srbima koji iz navike nose hranu iz domovine, ali se sada predomišljaju.

„Što je jeftina paprika i paradajz!“, napisala je jedna članica grupe.

„Je l’ moguće da je paradajz 45 dinara?“, dodala je druga, dok je treći korisnik šaljivo poručio:

„Znači ne isplati se da se nosi od kuće, da znamo mi paradajz turisti.“

Na kraju, neko je zaključio:

„Ove godine sve tamo kupujemo, nosimo samo paštete!“

Ova letnja tema otvorila je i širu diskusiju o tome kako Grčka, uprkos turizmu, i dalje nudi niže cene hrane u poređenju sa Srbijom, što je dodatni razlog za letovanje u ovoj omiljenoj destinaciji.

Bonus video:

Espreso/Alo/M.L.