Jugoslavija, Foto: Profimedia

IMENA ZA BEBE

DOMAĆA IMENA IZ 80-IH KOJA I DANAS DAJEMO BEBAMA: Vraćaju se u modu

Što se dečaka tiče, najpopularnije muško ime u Srbiji od 1981. do 1990. bio je Aleksandar,

Objavljeno: 14.03.2022. 10:02h

Birajući ime za svoje dete, roditelji se nadaju da će ime koje nosi detetu pomoći u budućnosti, biće njegov simbol i ukazivaće na njegove dobre osobine.

Postoje imena koja izazivaju prijatna osećanja, kao i ona stroga, gruba ili vladalačka koja povezujemo sa osobama na nekoj poziciji.

Antroponimija, nauka koja se bavi imenima, ukazuje da svako ime poseduje posebno značenje i da može uticati na život čoveka.

Poslednjih godina roditelji svojim bebama rado daju kratka, zvučna imena, ali sve je više onih koji se vraćaju u prošlost, te biraju imena koja su bila popularna ranijih decenija, posebno osamdesetih godina prošlog veka. Zato smo proverili kako su mame i tate u Srbiji tada nazivale svoje bebe.

FOTO: Printscreen/TikTok/flavinhalouise
FOTO: Printscreen/TikTok/jessemason01
FOTO: Printscreen/Tiktok/hhgm98
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Zanimljivo je da podaci kažu da su osamdesetih godina, koje su i danas inspiracija mnogima, roditelji u Srbiji devojčicama ubedljivo najčešće davali ime Jelena. Dakle, Jelene su bez sumnje obeležile period od 1981. do 1990.

To ime je postalo popularno još od 1971, pa nadalje, kada je polako počelo da se ističe među Draganama, Danijelama i Biljanama. Onda je osamdesetih bilo bez premca prvi izbor roditelja i tako je bilo sve do 1991. kada je Jelenu u narednoj deceniji zamenila Milica.

Interesantno je, s druge strane, to što je Jelena tih osamdesetih u susednoj Hrvatskoj, koja je tada bila deo iste zajedničke države, bila tek na osmom mestu, posle Ivane, Ane, Martine, Maje, Marije, Marine i Kristine.

Što se dečaka tiče, najpopularnije muško ime u Srbiji od 1981. do 1990. bio je Aleksandar, koji se polako iz Beograda širio na čitavu Vojvodinu. Pratio ga je Marko, a za njim i Milan, Miloš i Ivan.

(Espreso)