ESPRESO NA SKUPU POVODOM 140. GODIŠNJICE ODNOSA SAD I SRBIJE! Godfri: Cilj obe države je vaš ulazak u EU (FOTO)
Entoni Godfri, Foto: Marko Nikolić

DOBRA SARADNJA

ESPRESO NA SKUPU POVODOM 140. GODIŠNJICE ODNOSA SAD I SRBIJE! Godfri: Cilj obe države je vaš ulazak u EU (FOTO)

Godfri je kazao da duh sporazuma o američkoj vojnoj pomoći Jugoslaviji iz 1951. godine živi i danas, i dodao da se ogleda u raznim vidovima pomoći...

Objavljeno:

Američki ambasador u Beogradu, Entoni Godfri izjavio je danas da su Srbija i SAD postojani partneri u suočavanju sa zajedničkim izazovima.

Na skupu povodom 140. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i SAD, Godfri je rekao da "učestalost i sve veća sadržajnost saradnje" govore o snazi odnosa dve zemlje.

Godfri je kazao da duh sporazuma o američkoj vojnoj pomoći Jugoslaviji iz 1951. godine živi i danas, i dodao da se ogleda u raznim vidovima pomoći.

Entoni Godfri
Entoni Godfrifoto: Marko Nikolić

Naveo je da je među zajedničkim ciljevima dve zemlje najvažniji put Srbije do članstva u EU.

"Od 2001. godine dostavili smo Srbiji pomoć od 1,16 milijardi dolara. Američke firme su uložile četiri milijarde dolara i zaposlile oko 20.000 radnika u Srbiji. Nedavno otvoreni tehnološki park kompanije En-Si-Ar (NCR) doprineće otvaranju 5.000 radnih mesta", rekao je Godfri.

Na pitanje, da li ih je iznenadila akcija kosovske policije i da li misli da ovakvi potezi sprečavaju bilo kakav napredak u procesu normalizacije odnosa, ambasador kaže da u ovom trenutku nema dovoljno informacija o poslednjem incidentu.

- Postoje šanse koje treba da se iskoriste da se napreduje. Što se duže odlaže da se tretiraju nerešena pitanja, to će stvari biti gore - naveo je ambasador Godfri koga bi prema najavama medija na toj poziciji trebalo da zameni Kristofer Hil koji je prekaljeni diplomata, poznavalac regiona i blizak prijatelj i saradnik američkog predsednika Džozefa Bajdena.

1 / 19 Foto: Marko Nikolić

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić rekao je da je 14. oktobar 1881. godine, kada su tadašnja Kneževina Srbija i SAD uspostavile diplomatske odnose, "važan datum" u srpskoj nacionalnoj i diplomatskoj istoriji.

Dačić je kazao da su "veliki ljudi" radili na približavanju dve zemlje, poput Nikole Tesle, Mihaila Pupina i Vudroa Vilsona, "znajući da vredi ulagati u srpsko-američko prijateljstvo".

Ivica Dačić
Ivica Dačićfoto: Marko Nikolić

"U Prvom svetskom ratu zajedno smo stali na stranu slobode, demokratije i pravde. U Drugom svetskom ratu smo ponovo zajedno bili u borbi za slobodu i mir i zajedno smo pobedili. Imali smo i teških trenutaka, nećemo ih zaboraviti, ali ni dozvoliti da prekriju čitav vek savezništva", naveo je Dačić.

On je rekao da Srbija i SAD nastavljaju saradnju "kao partneri" i dodao da je mnogo oblasti u kojima dve zemlje mogu da saradjuju.

Dačić je kazao da Srbija nijedan državni cilj ne može da ostvari bez saradnje sa Amerikom, kao što ni SAD ne mogu da ostvare nijedan interes u regionu bez Srbije.

Šef Poslaničke grupe prijateljstva sa SAD Dragan Šormaz rekao je da kosovsko pitanje neće moći da bude rešeno bez SAD i dodao da, za razliku od mnogih, on "nema straha" po pitanju američkog angažmana u tom procesu.

Šormaz je kazao da nedavna kriza na severu Kosova, započeta slanjem specijalnih jedinica kosovske policije radi sprovodjenja odluke o zameni registarskih tablica, nije rešena dok izaslanik američkog Stejt departmenta za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar nije došao u Brisel, na pregovore Beograda i Prištine.

On je ocenio da činjenica da je u Poslaničkoj grupi prijateljstva sa SAD 121 član Skupštine Srbije, koja ima 250 poslanika, "govori o želji za unapredjenjem odnosa" sa tom zemljom.

Poslanik Skupštine Srbije Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbednosti, rekao je da se Srbija uvek, kada joj je bilo teško, obraćala SAD i tamo uvek "dobijala ruku prijateljstva".

Zoran Dragišić
Zoran Dragišićfoto: Marko Nikolić

On je ukazao na veliki značaj vojne pomoći SAD socijalističkoj Jugoslaviji 1951. godine, kada je pretila mogućnost sukoba Jugoslavije sa Sovjetskim Savezom.

"SAD su 1951. uputile najveću vojnu pomoć koju je neka država ikada uputila drugoj. SAD su tada poslale 800 miliona dolara, 600 borbenih aviona, 20.000 različitih vozila", naveo je Dragišić.

Nakon skupa pomenute diplomate su se fotografisale, a onda se medijima obratio ambasador Entoni Godfri.

- Kakvi god izazovi bili pred nama možemo se osvrnuti na primer naših 140 godina dugog partnerstva i suočiti se sa njima rame uz rame - završio je snažnom porukom Godfri.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.