VEĆ SADA JE NATPROSEČNO TOPLO, ŠTA NAS ČEKA NA LETO? Klimatolog Đurđević izneo PROGNOZU, nije kraj OBARANJU REKORDA
Vladimir Đurđević, Foto: Printscreen/RTS

VREMENSKA PROGNOZA

VEĆ SADA JE NATPROSEČNO TOPLO, ŠTA NAS ČEKA NA LETO? Klimatolog Đurđević izneo PROGNOZU, nije kraj OBARANJU REKORDA

Ističe da je u proseku cela planeta toplija za jedan stepen, što doprinosi da se obaraju toplotni rekordi u poslednje vreme

Objavljeno:

Klimatolog Vladimir Đurđević naveo je da će prosečna temperatura ovog februara biti čak viša od prosečne temperature za mart mesec.

Prošla godina je bila najtoplija godina u istoriji merenja temperautre u celoj Srbiji, ali i u Beogradu, imali smo najtopliju jesen, a sada ćemo imati i najtopliju zimu ikad. Međutim, kako najavljuje, tu nije kraj obaranju rekorda!

- Globalno zagrevanje je tu i mi moramo da se naviknemo da će klima postajati sve toplija i biće sve više ekstremnih klimatskih događaja - kaže klimatolog Vladimir Đurđević.

Topli vazduh sa severa Afrike pogađa i Srbiju

I u Maroku je oboren temperaturni rekord, izmereno je 33,9 stepeni što je više nego i u julu mesecu, a klimatolog Đurđević objašnjava da se i Srbija nalazi na udaru tog talasa koji dolazi iz severne Afrike.

- Mi smo na neki način deo tog sistema iz Maroka, pošto je ovaj topli vazduh trenutno koji imamo u našem regionu, u stvari došao je sa severa Afrike. U celom našem regionu je veoma toplo ovih dana i biće toplo i u narednih nekoliko dana - objašnjava Đurđević.

Ističe da je u proseku cela planeta toplija za jedan stepen, što doprinosi da se obaraju toplotni rekordi u poslednje vreme.

- Mi svake godine dodajemo više ugljen-dioksida u atmosferu. Tako smo 2023. godine dodali otprilike 1% više ugljenog dioksida nego 2022. i tako kad se vraćamo nazad, u proseku su ljudi dodali oko 2% više ugljenog dioksida svake godine nego prethodne. To je dovelo do promene hemijske strukture i hemijskog sastava naše atmosfere. Jedini način da prestanemo da dodajemo ugljen-dioksid u atmosferu je da koristimo energiju iz obnovljivih izvora - kaže klimatolog Vladimir Đurđević.

Ceo svet se dogovorio da će poštovati Pariski sporazum, koji predviđa da globalno zagrevanje stane na granici od dva stepena.

- Mi smo na trenutno topliji za jedan stepen, za 30 godina treba da pređemo na obnovljive izvore energije i tada bi trebalo da se zaustavimo na toj granici od dva stepena. Ovo treba da nam bude upozorenje da ne bismo za 50 godina pričali kako je ova zima bila "veoma hladna" - kaže klimatolog Đurđević.

1 / 4 Foto: RINA

Zagrevanje mora i okeana i topljenje leda na Antarktiku

- Ubrzano se zagrevaju i okeani. U Mediteranu izuzetno brzo rastu temperature. Danas u proseku ima 40 odsto manje leda na Severnom polu, nego što je to bilo u prošlosti. Vidimo i da na Južnom polu ubrzano nestaje led. Glečeri koji se ulivaju sa kopna u okean su neka vrsta pretnje da u vrlo kratkom vremenskom periodu imamo globalni porast okeana i do jednog metra. To je ogromna opasnost. Mnogi gradovi i zemlje koje su na obali mora suočiće se sa tim da budu sve češće plavljeni, a neki njihovi delovi biće zauvek poplavljeni - kaže klimatolog Đurđević.

U Mongoliji izmereno -50

U Mongoliji je zima bila oštrija nego inače, izmereno je čak -50 stepeni, a prema nekim podacima uginulo je čak 2 miliona životinja.

- Klima je postala i malo varijabilnija, neuobičajeno skače iz veoma hladnih vremenskih situacija u veoma tople. Vazdušne mase se često premeštaju i onda imamo situaciju da se iz vrlo toplog vremena pređe u hladno vreme i da imamo veliki priliv hladnog vazduha sa Severnog pola. Globalno gledano, planeta se zagreva, a zbog promene u cirkulaciji može doći do izuzetno hladnog vremena - kaže čuveni klimatolog.

Krčenje Amazona promeniće ekosistem do neprepoznatljivosti

- Leto u Južnoj Americi je takođe bilo ekstremno. Imamo i ubrzano krčenje Amazona, što dovodi i do manjka padavina. Manjak padavina znači i sušenje šuma. Kada uđete u taj ciklus možete da dovedete do toga da se šuma i same suše i nestaju. Amazon ima ogroman doprinos i u stvaranju kiseonika, to ne znači da će nestati kiseonika, ali će se ekosistem narušiti do neprepoznatljivosti - objašnjava klimatolog Vladimir Đurđević.

Još jedno rekordno leto nas očekuje u Srbiji

Kada je u pitanju mart mesec, ostaćemo u toplom režimu, predviđa meteorolog Đurđević.

Lepo vreme
Lepo vremefoto: Nenad Kostić

- I u martu treba da očekujemo temperature koje će biti iznad proseka. Tamo pred kraj marta očekuje se da će temperature biti u proseku. Oko petog marta trebalo bi da imamo neku vrstu zahlađenja - objašnjava klimatolog.

Kako navodi, u naredne tri ili četiri nedelje ostaćemo u toplom režimu - jutarnje temperature bi bile iznad nule, a dnevne u proseku između 10 i 15 stepeni.

Kada su u pitanju letnje temperature, možemo očekivati još jedno leto sa temperaturama iznad proseka.

- Klima ide ka toplijem režimu i ono što možemo da očekujemo od svake sezone ispred nas jeste da će ta sezona biti toplija od proseka. Da li će biti rekordno toplija ili će biti samo toplija od proseka, to je malo teže prognozirati, ali, generalno, ono što nas očekuje u budućnosti jeste da ćemo sve češće videti ovako tople mesece sa obaranjem rekorda - kaže klimatolog Vladimir Đurđević za "RTS".

Bonus video:

03:32

OKO MIHOLJDANA - MIHOLJDANSKO LETO: Мeteorolog Ristić otkrio kakve nas temperature očekuju i kada ćemo iz LETA UĆI U PRAVU ZIMU

(Espreso / Blic / Sofija Vučelić/ Prenela: A.P)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.