LUDNICA U JUŽNOJ AMERICI: Mesi se tukao, Argentina izgubila - Brazil nastavio da tone!
Lionel Mesi, Foto: JUAN MABROMATA / AFP / Profimedia

kvalifikacije za svetsko prvenstvo

Ovo nije bilo veče favorita

Objavljeno: 09:47h

U noći između četvrtka i petka nastavljene su južnoameričke kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2026. godine.

Dogodilo se pravo čudo, pošto su poraze doživeli i Argentina i Brazil.

Gaučosi su na svom terenu izgubili od Urugvaja rezultatom 2:0 u okviru 5. kola kvalifikacija.

Junaci Urugvaja... Ronald Arauho i Darvin Nunjez
Junaci Urugvaja... Ronald Arauho i Darvin Nunjezfoto: Luis ROBAYO / AFP / Profimedia

Bio je ovo prvi poraz svetskog šampiona još od utakmice protiv Saudijske Arabije na Mundijalu u Kataru, pa je prekinut niz od 14 trijumfa.

Takođe, Emilijano Martinez je primio prvi gol posle finalnog duela sa Francuskom nakon što je 751 minut držao začaranom svoju mrežu, a ovo je ujedno bio i prvi meč na kojem Argentina nije postigla gol posle 24 utakmice.

Vodeći gol za Urugvaj na čuvenoj "Bombonjeri" postigao je Ronald Arauho u 41. minutu.

Konačan rezultat tri minuta pre kraja meča postavio je napadač Liverpula Darvin Nunjez.

Pored pobede Urugvaja, utakmicu je obeležio sukob igrača koji je započeo verbalnim duelom između Matijasa Oliveire i Rodriga de Pola.

Lionel Mesi je mnoge šokirao, dotrčao je do Oliveire, udario ga laktom, a potom ga i levom rukom dohvatio za vrat.

Usledila je gužva, ali se sve nekako smirilo bez većih posledica.

I pored poraza, Argentina je ostala na prvom mestu i ima 12 bodova, dok su Urugvajci drugi sa deset.

Fudbaleri Brazila nastavili su sa lošim igrama u ovim kvalifikacijama. Oni su posle preokreta poraženi na gostovanju Kolumbiji, takođe u okviru 5. kola, rezultatom 2:1.

Luis Dijaz i Hames Rodrigez u zagrljaju
Luis Dijaz i Hames Rodrigez u zagrljajufoto: Juan BARRETO / AFP / Profimedia

"Karioke" su posle pet odigranih kola sakupile svega sedam bodova i nalaze se na poziciji pet, dok su "Los Kafeterosi" ovim trijumfom stigli do devetog boda i drže poziciju tri.

Brazil je fantastično otvorio duel i poveo već u 4. minutu pogotkom Gabrijela Martinelija na asistenciju Vinisijusa Žuniora.

Ipak, Vinisijus je u 27. minutu zamenjen zbog povrede i to je bio početak kraja za goste.

Kolumbija je u drugom poluvremenu stigla do ogromnog preokreta i to na krilima Luisa Dijaza.

Fudbaler Liverpula je pogodio u 75. i 79. minutu i doneo ogromnu pobedu svom nacionalnom timu, a ove golove je u suzama proslavljao njegov otac, koji je nedavno bio kidnapovan.

U preostalim mečevima, Bolivija je savladala Peru rezultatom 2:0, dok su Venecuela i Ekvador, kao i Čile i Paragvaj, odigrali nerešeno rezultato 0:0.